Demmers Teehaus Quick-T Organic Rooibos Oriental Night, 25 teabags (50 g)

Experience an explosion of flavours

CHF 5.30

(CHF 106.00 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 25 teabags

In stock from October 07

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Monday, 12 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • With warming spices
  • Naturally sweet
  • Ideal for the colder season

Frequently bought together with Demmers Teehaus Quick-T Organic Herbal Secret, 75 g

Demmers Teehaus Quick-T Organic Rooibos Oriental Night, 25 teabags (50 g) CHF 5.30 (CHF 106.00 / kg)
Demmers Teehaus Quick-T Organic Herbal Secret, 75 g CHF 5.30 (CHF 70.67 / kg)
Total price: CHF 10.60
Description

The unmistakable taste of rooibos in combination with the pampering aromas of cinnamon and bourbon vanilla enchants the senses and is reminiscent of an oriental fairy tale. Liquorice root offers natural sweetness and rounds off the overall flavour.

Preparation:

  • Pour 200ml of hot water (100°C ) over a teabag and allow it to steep for 5 minutes.
Item no.: XPI-DT-00-50284
Content: 50 g
EAN: 9004163316931
Brand: Demmers Teehaus
Consistency / Dosage Form: Tea Bags
Product Type: Tea & Accessories
Certficates: EU Organic Logo
Storage Information: Store in a dry place
Content (tea): Teabags
Steeping time : 5 minutes
Ingredients

Rooibos tea[1], Liquorice[1], Cinnamon[1], Natural spice aroma, Cloves[1], Flavoured oil[1], Bourbon Vanilla[1]

  1. from organic agriculture
DEMMER Quick-T®
Legal information
Responsible food business operator: DEMMER GmbH, Karl-Tonay-Gasse 34, 1230, Wien, Austria, www.tee.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Demmers Teehaus Quick-T Organic Rooibos Oriental Night