Dr. Hauschka Rose Nurturing Bath Essence, 100 ml

Awakens the spirit & harmonises

CHF 25.50

(CHF 255.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

Only 2 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Delicate, sensual scent
  • For a supple skin feel
  • Pampers body & mind

Frequently bought together with Dr. Hauschka Sage Purifying Bath Essence, 100 ml

Dr. Hauschka Rose Nurturing Bath Essence, 100 ml CHF 25.50 (CHF 255.00 / l)
Dr. Hauschka Sage Purifying Bath Essence, 100 ml CHF 19.90 (CHF 199.00 / l)
Total price: CHF 45.40
Description

The luxurious Rose Nurturing Bath Essence combines harmony, alertness and supple skin. The composition of rose water, rose essential oil and rose blossom extracts provides the versatile effects of roses. The scent pampers the mind while it harmonises the skin. Almond and jojoba oils ensure that the skin has a supple feel.

Application:

  • Pour several capfuls of Rose Nurturing Bath Essence under the stream of running water as the bathtub fills.

Tips:

  • Soothes and harmonises the skin as a warm face compress.
  • Dr. Hauschka Rose Nurturing Bath Essence is also wonderfully suited for infants and small children.

Properties:

  • Truly 100% natural and/or organic cosmetics, certified to BDIH standards
  • Free from synthetic fragrances, dyes and preservatives
  • Free from mineral oils, parabens, silicone and PEG
  • Dermatologically tested for sensitive skin
  • Never tested on animals
  • Wherever possible, all raw materials come from controlled organic or biodynamic cultivation and are recovered under fair conditions
Item no.: DRH-429000110
Content: 100 ml
EAN: 4020829005785
Brand: Dr. Hauschka
Product Type: Bath additives
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Vegan
Fragrances: Rose
Certficates: NaTrue
Ingredients (INCI)

Aqua, Rosa Damascena Flower Water, Rosa Damascena Flower Extract, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Glycerin, Alcohol, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Parfum[1], Rose Flower Oil/Extract, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Glyceryl Oleate, Lysolecithin, Xanthan Gum, Bentonite, Coco Glucoside, Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Lecithin, Chondrus Crispus (Carrageenan) Extract, Pelargonium Graveolons (Geranium) Flower Oil, Citrus Bergamia Peel Oil, Citrus Aurantium Peel Oil, Citrus Aurantium Amara (Bitter Orange) Flower Oil, Citronellol[1], Limonene[1], Geraniol[1], Linalool[1], Linalyl Acetate[1], Benzyl Alcohol[1], Terpineol[1], Pinene[1], Eugenol[1], Farnesol[1], Citral[1], Santalol[1]

  1. From Natural Essential Oils
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: WALA Heilmittel GmbH, Dorfstraße 1, 73087, Bad Boll/Eckwälden, Germany, info@wala.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Dr. Hauschka Rose Nurturing Bath Essence

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
5 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

5 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder