farfalla BABY Mild Thyme Balm, 30 ml

Ideal for use during the colder seasons

CHF 16.40

(CHF 546.67 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 30 ml

In stock from October 06

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 09 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Gentle care
  • Suitable from the age of 3 months

Frequently bought together with farfalla Baby Chamomile Soothing Diaper Cream, 50 ml

farfalla BABY Mild Thyme Balm, 30 ml CHF 16.40 (CHF 546.67 / l)
farfalla Baby Chamomile Soothing Diaper Cream, 50 ml CHF 9.12 (CHF 182.40 / l)
Total price: CHF 25.52
Description

The pampering balm is ideal for baby's chest and back - a handy companion during the colder months of the year. Apricot and sunflower oils nourish the skin while thyme counteracts a runny nose.

Application:

  • Suitable for use from the age of 3 months.
  • Apply a small amount of balm to the baby's chest and back.
  • Alternatively, massage a small amount of balm onto the heels of the baby's feet.
Item no.: FAR-bythwb
Content: 30 ml
EAN: 7612534047647
Brand: farfalla
Consistency / Dosage Form: Balm
Product Type: Aromatherapy, Baby & Kids
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Vegan
Certficates: NaTrue
Fragrance Characteristics : clean & fresh
For Whom - Babies & Kids: Baby
Ingredients (INCI)

Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil[1], Glycerin, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil[1], Prunus Armeniaca (Apricot) Kernel Oil[1], Sucrose Laurate, Sucrose Stearate, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Fruit Water[1], Thymus Vulgaris (Thyme) Flower/Leaf[1], Tocopherol (Vitamin E), Linalool[2], Parfum[1], Sucrose Palmitate, Limonene[2], Aqua, Geraniol[2], Citral[2]

  1. from controlled organic cultivation
  2. From Natural Essential Oils
Legal information
Manufacturer: Farfalla Essentials AG, Florastrasse 18b, 8610, Uster, Switzerland, info@farfalla.ch
Importer acting as the EU responsible person: Farfalla Essentials AG, Leusbündtweg 49a, 6805, Feldkirch, Austria, info@farfalla.eu

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for farfalla BABY Mild Thyme Balm

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review