Kaurilan Sauna Vegan Deodorant Cream, Eucalyptus & Lime (50 ml)

Pleasant cream texture for optimum natural protection

CHF 12.80 CHF 13.50 -5%

(CHF 256.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Fragrance: Eucalyptus & Lime

In stock

Delivery by Friday, 02 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Neutralises unpleasant body odours
  • Free from aluminium salts
  • Unisex Unisex
  • Vegan Vegan

Frequently bought together with alviana Naturkosmetik Lavender Plant Oil Soap, 100 g

Kaurilan Sauna Vegan Deodorant Cream, Eucalyptus & Lime (50 ml) CHF 12.80 (CHF 256.00 / l)
alviana Naturkosmetik Lavender Plant Oil Soap, 100 g CHF 2.40 (CHF 24.00 / kg)
Total price: CHF 15.20
Description

The Vegan Deodorant Creams by Kaurilan Sauna are free from animal-derived ingredients as well as alcohol and aluminium salts. It uses baking soda to neutralise unpleasant body odours in a natural way and is gentle on the skin.

Application:

  • Apply a small amount of cream to the underarms using your fingers.
  • Allow the cream to melt onto the skin and fully absorb.

Note:

  • The ingredients found in the deodorant creams melt at different temperatures starting from 24 degrees Celsius. Substances that may prevent the cream from melting have not been added.
  • In case there are any changes in the product composition, you can restore the original form by mixing the cream and allowing it to cool: ensure that the jar is tightly closed, shake well and store in the fridge to cool.
Item no.: KSA-5000
Content: 50 ml
EAN: 6430072580522
Brand: Kaurilan Sauna
Product Type: Deodorants
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Alcohol-free , Free from aluminium salts, Unisex, Vegan
Ingredients (INCI)

Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Prunus Amygdalus Dulcis Wax, Solanum Tuberosum Starch, Sodium Bicarbonate, Eucalyptus Globulus, Citrus Aurantifolia Oil, Citral[1], Geraniol[1], Linalool[1], Limonene[1]

  1. From Natural Essential Oils
About the vegan deodorant collection
Legal information
Manufacturer: Kaurilan Sauna Oy, Höyläämötie 11 B, 00380, Helsinki, Finland, info@kaurilansauna.fi, kaurilansauna.fi

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

1 English review written for Kaurilan Sauna Vegan Deodorant Cream

13 customer reviews in all languages

4,4 out of 5 stars
5 stars
13 (65%)
4 stars
4 (20%)
3 stars
1 (5%)
2 stars
1 (5%)
1 Stars
1 (5%)

20 reviews
1 customer review in English
13 customer reviews in all languages