PHYTORELAX LABORATORIES Coconut Hand Cream, 75 ml

Hand cream with a soft, comfortable texture

CHF 8.75

(CHF 116.67 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 75 ml

Only 5 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • With organic coconut oil
  • Moisturises hands without feeling greasy
  • Leaves skin smooth & radiant

Frequently bought together with alviana Naturkosmetik Lemongrass Plant Oil Soap, 100 g

PHYTORELAX LABORATORIES Coconut Hand Cream, 75 ml CHF 8.75 (CHF 116.67 / l)
alviana Naturkosmetik Lemongrass Plant Oil Soap, 100 g CHF 2.20 (CHF 22.00 / kg)
Total price: CHF 10.95
Description

Hydra & Radiance Coconut - Intensive Moisturising Hand Cream by PHYTORELAX LABORATORIES contains organic coconut oil. The soft, comfortable texture moisturises the hands and leaves them smooth and radiant without feeling greasy. The vegan formula is free from silicones and mineral oils.

Item no.: XOF-HAR-6022203
Content: 75 ml
EAN: 8030976022203
Brand: PHYTORELAX LABORATORIES
Consistency / Dosage Form: Cream
Product Type: Hand Care
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Unisex, Vegan
Fragrances: Coconut
Certficates: AIAB, Vegan OK
Ingredients (INCI)

Aqua, Cetyl Alcohol, Glycerin, Cetearylalcohol, Glyceryl Stearate, Caprylic/Capric Triglyceride, Coco Caprylate/Caprate, Propylheptyl Caprylate, Cocos Nucifera (Coconut) Oil[1], Sodium Cetearyl Sulfate, Coco Glucoside, Glyceryl Oleate, Tocopherol (Vitamin E), Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Phenoxyethanol, Parfum, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid, Ethylhexylglycerin, Vanillin, Sodium Hydroxyde, Tetramethyl Acetyloctahydronaphtalenes, Citric Acid, Citrus Bergamia Peel Oil, Juniperus Virginiana (Cedarwood) Oil, Pogostemon Cablin Oil

  1. from organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: HARBOR SPA, Via Marie Curie 5, 40064, Ozzano dell'Emilia (BO), Italy, www.phytorelax.it

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PHYTORELAX LABORATORIES Coconut Hand Cream

1 customer review in all languages

4,0 out of 5 stars
5 stars
0 (0%)
4 stars
1 (100%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder