PRIMAVERA Organic Source of Energy Aroma Sauna, 100 ml

The perfect fragrant complement for your sauna session

CHF 15.62 CHF 17.35 -10%

(CHF 156.20 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

In stock from October 27

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 30 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • High-quality oil blend
  • Fresh resinous scent
  • With lemongrass & cedar
  • Vegan Vegan

Frequently bought together with PRIMAVERA Organic Warming Treat Aroma Sauna, 100 ml

PRIMAVERA Organic Source of Energy Aroma Sauna, 100 ml CHF 15.62 (CHF 156.20 / l)
PRIMAVERA Organic Warming Treat Aroma Sauna, 100 ml CHF 15.62 (CHF 156.20 / l)
Total price: CHF 31.24
Description

The wonderful fragrance blend of lemongrass and cedar adds a refreshing, woody note to your sauna session.

Application:

  • Add 10 - 25 ml (approx. 2 - 5 capfuls) to 1 litre of water.
  • Pour 1 - 2 ladles of the mixture over the hot sauna stones.
  • Use a towel to gently fan the steam through the room.
Item no.: PRIM-75253
Content: 100 ml
EAN: 4086900752535
Brand: PRIMAVERA
Content by Ethos : Vegan
Fragrances: Woody, Citrus / Citrusy
Ingredients

Alcohol [1], Drinking Water, Lemongrass[1], Cedar, Mountain pine [1], for example

  1. from controlled organic cultivation
Hazard and precautionary statements
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS02
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS05
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS07
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS09

Signal word: Danger

Precautionary statements:

  • P102 - Keep out of reach of children.
  • P210 - Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.
  • P233 - Keep container tightly closed.
  • P280 - Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection.
  • P391 - Collect spillage.
  • P303+P361+P353 - IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water [or shower].
  • P305+P351+P338 - IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.
  • P403+P235 - Store in a well-ventilated place. Keep cool.
  • P501 - Dispose of contents/container according to local/national regulations.

Hazard statements:

  • H225 - Highly flammable liquid and vapour
  • H317 - May cause an allergic skin reaction
  • H318 - Causes serious eye damage.
  • H411 - Toxic to aquatic life with long lasting effects
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: PRIMAVERA LIFE GMBH, Naturparadies 1, 87466 , Oy-Mittelberg, Germany, info@primaveralife.com, www.primaveralife.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for PRIMAVERA Organic Source of Energy Aroma Sauna

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder