Provida Organics Light Cream forte, 50 ml

Intensive deodorising & nourishing effect

CHF 10.60

(CHF 212.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

Only 6 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Thursday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Absorbs quickly
  • Non-greasy
  • Ideal for summer
  • Unisex Unisex
  • Vegan Vegan

Frequently bought together with Provida Organics Avocado Hand Cream, 50 ml

Provida Organics Light Cream forte, 50 ml CHF 10.60 (CHF 212.00 / l)
Provida Organics Avocado Hand Cream, 50 ml CHF 7.20 (CHF 144.00 / l)
Total price: CHF 17.80
Description

A light foot cream by Provida with strong deodorising effect. This vegan cream is perfect for the summer because it has a very light texture and absorbs very quickly.

Item no.: PROV-3505
Content: 50 ml
EAN: 4260009212958
Brand: Provida Organics
Consistency / Dosage Form: Cream
Product Type: Foot Care
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Unisex, Vegan
Fragrances: Spicy
Packaging Type: Cardboard, Tube
Ingredients (INCI)

Aqua, Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil[1], Alcohol[1], Cetearylalcohol, Stearyl Alcohol, Sorbit, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil[1], Butyrospermum Parkii (Shea) Butter[1], Cetyl Palmitate, Parfum[1], Olea Europaea (Olive) Fruit Oil[1], Citrus Aurantium Dulcis (Sweet Orange) Peel[1], Melaleuca Alternifolia Leaf Oil[1], Lavandula Angustifolia Oil[1], Mentha Piperita Oil, Salvia Officinalis (Sage) Oil[1], Mentha Piperita Oil[1], Aloe Barbadensis Leaf Juice[1], Styrax Benzoin Gum, Alcohol[1], Cymbopogon Nardus Oil[1], Limonene, Linalool, Benzylbenzoat, Geraniol

  1. from controlled organic cultivation
Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal information
Manufacturer: Provida Organics Kosmetik & Umwelt GmbH, Van-der-Reis-Weg 1, 59590, Geseke, Germany, service@provida.de, ww.provida.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Provida Organics Light Cream forte