Savon du Midi Soap with Shea Butter - Special Edition, Fleur de Coton (100 g)

A gentle, nourishing shea butter soap in a beautifully designed box

CHF 3.48 CHF 3.67 -5%

(CHF 34.80 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Fragrance: Fleur de Coton

Cotton Breeze

In stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Wednesday at 23:59.

Quantity discount available!

  • from 2 only CHF 3.30 / pc-10%
  • from 3 only CHF 3.11 / pc-15%
  • from 6 only CHF 3.00 / pc-18%

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Made from high-quality vegetable oils
  • Traditionally saponified

Frequently bought together with Savon du Midi Solid Shampoo - Sensitive, 85 g

Savon du Midi Soap with Shea Butter - Special Edition, Fleur de Coton (100 g) CHF 3.48 (CHF 34.80 / kg)
Savon du Midi Solid Shampoo - Sensitive, 85 g CHF 6.70 (CHF 78.82 / kg)
Total price: CHF 10.18
Description

To this day, these shea soaps are still produced in the south of France using traditional methods. The aim is to preserve and carry on the Provençal art of soap-making in its finest form. Only organic vegetable oils are used as the base for the soaps; these are then enriched with organic shea butter (karité) and, depending on the variety, with carefully selected fragrance blends, essential oils or pigments. The result is a range of particularly mild, nourishing soaps, crafted with care and expertise.

Item no.: SDM-110598K
Content: 100 g
EAN: 4260007647332
Brand: Savon du Midi
Consistency / Dosage Form: Solid
Product Type: Soaps
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Unisex, Vegan
Fragrances: Exotic, Fresh, Lavender, Powdery, Rose, Sweet, Citrus / Citrusy
Certficates: BDIH - Cosmos Organic
PAO: 12 months
Warning: Avoid contact with eyes and rinse with plenty of water if necessary, For external use only. , Store product safely and out of reach of children
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place, Store in a dry place
Packaging Type: Cardboard
Ingredients (INCI)

Sodium Palmate[2], Sodium Palm Kernelate[2], Aqua, Parfum, Glycerin[2], Sodium Chloride, Citric Acid, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter[1], Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil[1], Rosmarinus Officinalis Leaf Extract[1], Terpineol[3], Linalool[3], Eugenol[3], Juniperus Virginiana (Cedarwood) Oil[3], Citronellol[3]

  1. from organic agriculture
  2. Made with organic ingredients
  3. from essential oils/perfume
Legal information
Manufacturer: Treibholz Bio & Naturwaren GmbH, Glehner Heide 4, 41352, Korschenbroich, Germany, mail@treibholz.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Savon du Midi Soap with Shea Butter - Special Edition