LÉA NATURE SO BiO étic Aroma Children's Soothing Eucalyptus Balm, 50 ml

For easy breathing

CHF 9.10

(CHF 182.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

In stock from October 16

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 21 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Ideal for use during flu season
  • Suitable for children aged 2 years+
  • Contains 3 essential oils

Frequently bought together with LÉA NATURE SO BiO étic Aroma Soothing Arnica Children's Balm, 25 g

LÉA NATURE SO BiO étic Aroma Children's Soothing Eucalyptus Balm, 50 ml CHF 9.10 (CHF 182.00 / l)
LÉA NATURE SO BiO étic Aroma Soothing Arnica Children's Balm, 25 g CHF 9.10 (CHF 364.00 / kg)
Total price: CHF 18.20
Description

The eucalyptus balm for children contains 3 essential oils that work in synergy to ease breathing during winter. The scent unclogs the nose and provides a refreshing effect.

  • dermatologically tested

Application:

Apply the balm directly to the chest and/or back then gently massage until it is fully absorbed.
Wash the hands thoroughly after use.

Note:

  • Suitable for children aged 2 years+
  • Not suitable for use when pregnant or nursing.
  • Avoid contact with the eyes and mucous membranes.
  • Keep out of reach of children.
  • Do not swallow.

PAO: 6 months

Item no.: GLN-1341045
Content: 50 ml
EAN: 3517360020359
Brand: LÉA NATURE SO BiO étic
Highlights: ⚡Mega Deals
Consistency / Dosage Form: Balm
Product Type: Aromatherapy, Baby & Kids
Skin Type: For all Skin Types
Certficates: Cosmébio
PAO: 6 months
Warning: This product should not be used during pregnancy, Avoid contact with eyes and mucous membranes., Do not swallow / drink, CAUTION: Not suitable for women who are breastfeeding. , Store product safely and out of reach of children
Packaging Type: Jar
For Whom - Babies & Kids: Baby, Child
Ingredients (INCI)

Ricinus Communis Seed Oil[1], Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil[1], Cera Alba (Beeswax), Hydroxystearic / Linolenic / Oleic Polyglycerides, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter[1], Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Copernicia Cerifera (Carnauba) Cera[1], Arnica Montana Flower Extract[1], Lavandula Angustifolia Oil[1], Pelargonium Graveolens (Rose Geranium) Oil[1], Linalool, Citronellal, Geraniol, Tocopherol (Vitamin E), Helichrysum Italicum Oil[1], Prunus Armeniaca Kernel Extract, Citral, Limonene

  1. from organic cultivation
Aroma
Legal information
Manufacturer: Laboratoire Lea, 23 Avenue Paul Langevin, 17183, Perigny, France, contact@leanature.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for LÉA NATURE SO BiO étic Aroma Children's Soothing Eucalyptus Balm

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder