VIANEK Nourishing Day Cream, 50 ml

Fortifies the complexion

CHF 7.47 CHF 8.30 -10%

(CHF 149.40 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

Only 3 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For all skin types
  • With vitamins & antioxidants
  • Strengthens & hydrates
  • Vegan Vegan

Frequently bought together with VIANEK Line-Reducing Night Cream, 50 ml

VIANEK Nourishing Day Cream, 50 ml CHF 7.47 (CHF 149.40 / l)
VIANEK Line-Reducing Night Cream, 50 ml CHF 8.82 (CHF 176.40 / l)
Total price: CHF 16.29
Description

The light and rich texture of this nourishing cream is ideal for daily use and suitable for all skin types. Delicate apricot kernel oil and soy lecithin strengthen the lipid barrier and prevent moisture loss. Vitamin-rich chicory root extract, known for its antioxidant and soothing properties, offers protection against external influences. The day cream quickly sinks into the skin and serves as a good base for make-up application.

Application:

  • Apply the cream to the face and neck after cleansing and toning the skin.

PAO: 6 months

Item no.: SYL-5902249010107
Content: 50 ml
EAN: 5902249010107
Brand: VIANEK
Application : Day Cream
Product Type: Face Creams
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Vegan
Ingredients (INCI)

Aqua, Glycerin Soja Oil, Vitis Vinifera Seed Oil, Prunus Armeniaca (Apricot) Kernel Oil, Sorbitan Stearate, Sucrose Cocoate, Glycerin, Cichorium Intybus (Chicory) Root Extract, Glyceryl Stearate Se, Stearic Acid, Palmitic Acid, Lecithin, Cetearylalcohol, Tocopherylacetat, Xanthan Gum, Benzyl Alcohol, Parfum, Dehydroacetic Acid, Benzyl Salicylate, Hexyl Cinnamal, Cumarin, Linalool

About the Nourishing Product Line
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for VIANEK Nourishing Day Cream

2 customer reviews in all languages

3,3 out of 5 stars
5 stars
1 (11%)
4 stars
4 (44%)
3 stars
2 (22%)
2 stars
1 (11%)
1 Stars
1 (11%)

9 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 2 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder