Weleda ForMen Moisturising Cream, 30 ml

Light-weight skincare for him

CHF 10.55

(CHF 351.67 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 30 ml

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Quantity discount available!

  • from 2 only CHF 10.03 / pc-5%
  • from 3 only CHF 9.50 / pc-10%

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for sensitive skin
  • Ideal to use as subsequent care after shaving
  • Prevents the feeling of tight skin
  • With a fresh scent

Frequently bought together with Weleda ForMen 5-in-1 Multi-Action Serum, 30 ml

Weleda ForMen Moisturising Cream, 30 ml CHF 10.55 (CHF 351.67 / l)
Weleda ForMen 5-in-1 Multi-Action Serum, 30 ml CHF 12.55 (CHF 418.33 / l)
Total price: CHF 23.10
Description

Weleda's Moisturising Cream for Men is a light moisturising cream that absorbs instantly, leaving the skin feeling supple. Sesame and Jojoba oils nourish, beeswax and carauba wax protect the skin against external influences. The formula that contains marshmallow root that soothes the skin and helps retain moisture. Skin elasticity is improved while the feeling of tightness and dryness is counteracted.

Application:

  • Apply to cleansed skin and gently massage.
Item no.: WEL-101264
Content: 30 ml
EAN: 4001638086561
Brand: Weleda
Application : Day Cream
Product Type: Face Creams, Men's Cosmetics
Skin Type: Demanding Skin, For all Skin Types, Sensitive Skin
Certficates: NaTrue
Ingredients (INCI)

Aqua, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil[2], Alcohol, Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil[2], Glycerin, Glyceryl Oleate, Hydrolyzed Beeswax, Hamamelis Virginiana (Witch Hazel) Water, Magnesium Aluminium Silicate, Cera Alba (White Beeswax) Extract, Copernicia Cerifera (Carnauba) Cera, Althea Officinalis Root Extract[2], Carrageenan, Xanthan Gum, Sodium Beeswax, Parfum[1], Limonene[1], Linalool[1], Citronellal[1], Benzylbenzoat[1], Geraniol[1], Citral[1], Cumarin[1], Farnesol[1]

  1. Blend of essential oils and extracts
  2. from controlled organic cultivation
About Shaving Products
Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Weleda AG, Möhlerstraße 3 - 5, 73525, Schwäbisch Gmünd, Germany, www.weleda.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for Weleda ForMen Moisturising Cream

22 customer reviews in all languages

4,5 out of 5 stars
5 stars
27 (64%)
4 stars
11 (26%)
3 stars
3 (7%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
1 (2%)

42 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 22 reviews available in other languages.