Willi Dungl Organic Inner Balance Tea, 40 g

The power of lemon balm

CHF 4.45

(CHF 111.25 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 40 g

In stock from October 16

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 21 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Pleasant sweetness
  • With the finest lavender
  • Fresh notes of peppermint and lemongrass
  • Contents: 20 double chambered bags at 2g each

Frequently bought together with Willi Dungl Organic Rest Easy Herbal Tea, 40 g

Willi Dungl Organic Inner Balance Tea, 40 g CHF 4.45 (CHF 111.25 / kg)
Willi Dungl Organic Rest Easy Herbal Tea, 40 g CHF 4.45 (CHF 111.25 / kg)
Total price: CHF 8.90
Description

German packaging: BIO-Tee Innere Balance

Hectic everyday life causes tension and discomfort for many. This delicious tea uses lavender and lemon balm to help you relax and get through your day. The tea has particularly fresh, berry notes from fine ingredients like blackberry leaves, peppermint and lemongrass.

Preparation:

  • Pour 100 ° C hot water over the tea and let it steep for 5 minutes.

Note:

  • Do not pour the boiling water directly onto the tea as it could damage the sachet.
Item no.: XPI-TK-76413
Content: 40 g
EAN: 9001475095370
Brand: Willi Dungl
Consistency / Dosage Form: Tea Bags
Product Type: Tea & Accessories
Certficates: EU Organic Logo
Content (tea): Teabags
Steeping time : 5 minutes
Ingredients

Rooibos Tea[1], Lemongrass [1], Peppermint[1], Lemon balm[1], Sweet blackberry leaves[1], Lavender flowers[1]

  1. 100% from controlled organic cultivation
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 4 / 1 kJ / kcal
Fat <0,1 g
  from Saturated fatty acids <0,1 g
Carbohydrates <0,1 g
  from Sugar <0,1 g
Protein 0,1 g
Salt 0,01 g
Legal information
Responsible food business operator: TEEKANNE GmbH, Münchner Bundesstr. 120, 5020, Salzburg, Austria, www.teekanne.at/de-at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for Willi Dungl Organic Inner Balance Tea

4,0 out of 5 stars
5 stars
3 (50%)
4 stars
1 (16%)
3 stars
1 (16%)
2 stars
1 (16%)
1 Stars
0 (0%)

6 reviews

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder