Weleda Pomegranate & Maca Peptides Firming Night Cream, 40 ml

Anti-aging care backed with the potent power of plants

CHF 22.50

(CHF 562.50 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 40 ml

In stock from October 06

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 09 October

Quantity discount available!

  • from 2 only CHF 21.14 / pc-6%
  • from 3 only CHF 20.03 / pc-11%

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Age: 40 years +
  • Reduces wrinkle depth
  • Hydrates & activates

Frequently bought together with Weleda Wild Rose & White Tea Smoothing Day Cream, 40 ml

Weleda Pomegranate & Maca Peptides Firming Night Cream, 40 ml CHF 22.50 (CHF 562.50 / l)
Weleda Wild Rose & White Tea Smoothing Day Cream, 40 ml CHF 15.45 (CHF 386.25 / l)
Total price: CHF 37.95
Description

Thanks to this highly nourishing night cream, the skin enjoys a wonderfully fresh and regenerated feeling first thing in the morning. Rich peptides obtained from the maca root and natural pomegranate seed oil boost cell renewal, preserve a stable moisture balance and increase the elasticity of the skin. Thus, fine lines and wrinkles are minimised, and the complexion regains its radiance.

Application:

  • Apply to face, neck and decollete in the evening after cleansing and toning the skin.
Item no.: WEL-102343
Content: 40 ml
EAN: 4001638596176
Brand: Weleda
Application : Night Cream
Consistency / Dosage Form: Cream
Product Type: Face Creams
Skin Type: Mature Skin
Content by Ethos : Vegan
Certficates: NaTrue
Ingredients (INCI)

Aqua, Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil[1], Glycerin, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter[1], Pentylene Glycol, Cetearylalcohol, Cetearyl Glucoside, Alcohol Denat, Hectorite, Macadamia Ternifolia Seed Oil[1], Punica Granatum (Pomegranate) Seed Oil[1], Copernicia Cerifera (Carnauba) Cera, Hydrolyzed Lepdium Meyenii Root[1], Haematococcus Pluvialis Extract, Panicum Miliaceum Seed Extract[1], Olea Europaea (Olive) Leaf Extract[1], Betaine, Citric Acid, Tocopherol (Vitamin E), Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Cetearyl Olivate, Glyceryl Caprylate, Sorbitan Olivate, Sodium Stearoyl Glutamate, Maltodextrin[1], Xanthan Gum, Parfum, Alpha-Terpinene, Benzylbenzoat, Beta-Caryophyllene, Camphor, Cananga Odorata (Ylang Ylang) Oil, Citral, Citrus Aurantium Peel Oil, Coumarin, Geraniol, Geranyl Acetate, Limonene, Linalool, Linalyl Acetate, Pinene, Terpineol, Terpinolene

  1. from organic cultivation
About the Pomegranate & Maca Peptide Product Line
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal information
Manufacturer: Weleda AG, Möhlerstraße 3 - 5, 73525, Schwäbisch Gmünd, Germany, www.weleda.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for Weleda Pomegranate & Maca Peptides Firming Night Cream

12 customer reviews in all languages

4,0 out of 5 stars
5 stars
10 (40%)
4 stars
7 (28%)
3 stars
7 (28%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
1 (4%)

25 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 12 reviews available in other languages.